Bitcoin Halving Yaklaşırken, GBTC Kendi Halving’ini Yaşadı!

Bu yılın önemli gündemlerinden birisi hiç şüphesiz SEC’in spot Bitcoin ETF’lere onay vermesi oldu. Bu önemli gelişmenin ardından Grayscale’in GBTC fonundan çıkışlar da başladı. Hatta altın böceği Peter Schiff, bu çıkışların BTC fiyatı üzerinde ciddi baskı yaratacağını iddia etti. Son raporlar, spot ETF’lerin piyasaya çıkışından bu yana GBTC’nin BTC varlıklarında %50 düşüş olduğunu gösteriyor. Bu da, yeni oyuncularla birlikte Grayscale’in pazar payında dramatik bir düşüşü işaret ediyor.

Halving yaklaşırken, GBTC’nin Bitcoin varlıkları yarıya indi!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere ABD SEC, bu yılın başlarında spot Bitcoin ETF’lre onay verdi. Bu gelişme kripto piyasası için bu yılın en önemli olaylarının başında geliyor. Onayla birlikte dev şirketler piyasaya girmeye başladı. Daha önceki fonunu bir spot ETF’ye dönüştüren Grayscale, yeni rakiplerle lider konumunu zamanla kaybetti. Son veriler, GBTC Bitcoin varlıklarının, 11 Ocak’tan bu yana yaklaşık üç ay içinde yarı yarıya azaldığını gösteriyor.

Bu dönemde, yeni oyuncular olan BlackRock, Fidelity ve diğerlerinin ETF’leri ise BTC almaya devam ediyor. Grayscale’in önceden var olan Bitcoin Trust’ı, ise tam tersine satıyor. Son durumda, GBTC’nin BTC varlıkları yaklaşık %50 düşerek 311.621 civarına geriledi. Bu arada, GBTC’nin rakiplerinden çok daha yüksek bir ücret aldığını da belirtmek gerekiyor. Örneğin BlackRock’ın IBIT’i için mevcut %0,12’lik ücrete kıyasla Grayscale %1,5 ücret alıyor. Bu da fondan çıkışları hızlandırıyor.

GBTC Bitcoin varlıkları. Kaynak: CoinGlass.

Spot Bitcoin ETF’nin ardından pazar payında önemli değişiklik oldu!

Bununla birlikte, GBTC’nin ABD doları cinsinden yönetilen varlıkları daha az düştü. Bunda da spot ETF’lerin piyasaya girmesinden bu yana BTC fiyatındaki artış etkili oldu. Bu bağlamda, GBTC’nin varlıkları 11 Ocak’taki 28,7 milyar dolarlık değerden %31 düşüşle mevcut fiyatlarla 19,8 milyar dolara geriledi.

Bu arada, pazar payında da önemli değişiklikler oldu. BlackRock’ın IBIT ve Fidelity’nin FBTC spot ETF’leri, Bitcoin varlıklarında pazar payını artırdı. Son durumda GBTC, lansman gününde piyasanın %100’üne sahipken şimdi sadece %37,3’e sahip durumda. Diğer taraftan, IBIT bu dönemde %32,2’lik bir pazar payı elde etti. Bir diğer rakip FBTC ise %17,8 ile üçüncü sıraya yerleşti. Tüm ABD spot Bitcoin ETF’lerinin tuttuğu birleşik varlıklar şu anda yaklaşık 840.000 BTC seviyesinde. Bu da BTC’nin toplam 21 milyon arzının %4’ünden biraz fazlasına tekabül ediyor.

Hong Kong ilk parti spot BTC ve ETH ETF’lerini onayladı

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, spot BTC ve ETH ETF’lerini onayladı. Bu arada OSL, spot Bitcoin fonlarını Nisan sonunda piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Ancak, Bloomberg ETF analistleri, Hong Kong kripto ETF’lerinin toplam varlık yönetimi açısından ABD’deki Bitcoin ETF’lerinden daha küçük olacağını söylüyor. Analistler, Hong Kong’daki ETF’lerin önemli bir talep görmese de ileriye dönük potansiyel için büyük bir etkinlik olabileceğini belirtiyorlar. Bununla birlikte, Hong Kong’daki ETF’lerin farklı bir yapıya sahip olduğunu da hatırlatıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x